۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۹ دي
تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۴ سه شنبه ۲۷ بهمن    تعداد بازدید : 1812

تب خال

 

تب خال

 

ویروس تب خال (HSV) می­تواند باعث ایجاد تاولها و زخم­های در هر نقطه­ای برروی پوست یک فرد شود. این زخم­ها معمولا اطراف دهان و بینی یا در ناحیه تناسلی و باتوک­ها ایجاد می­شوند. عفونت HSV می­تواند عذاب آور باشد زیرا آنها می­توانند عود کنند. زخم­ها ممکن است دردناک و بد منظر باشند. در افراد مبتلا به بیماری مزمن و بچه های تازه متولد شده عفونت ویروسی می­تواند جدی باشد اما ندرتا کشنده است.

 

 

دو نوع HSV وجود دارد نوع 1 و نوع 2:

نوع یک 1 ویروس باعث تب خال می­شود. اغلب افراد دچار عفونت با نوع 1، طی دوران شیرخوارگی یا نوجوانی می­شوند. آنها معمولا بعد از تماس نزدیک با اعضاء خانواده یا دوستان که حامل ویروس هستند مبتلا می­شوند. می­تواند از طریق بوسیدن یا بوسیله استفاده مشترک از ظروف غذایی و وسایل انتقال یابد. زخمها غالبا و بطور شایع لبها، دهان، بینی، چانه یا گونه­ها را گرفتار می­کنند و کمی بعد از تماس ایجاد می­شوند. علائم ممکن است قابل ملاحظه نباشد یا اینکه بیماران نیاز به درمان پزشکی برای رفع درد داشته باشند.

نوع دوم ویروس باعث زخم­های تناسلی می­شود. معمولا افراد عفونت با نوع دوم را بعد از تماس جنسی با یک فرد آلوده می­گیرند.


 

هرپس چیست؟

 

هرپس یک اصطلاح علمی است که برای 50 ویروس مرتبط با هم استفاده می­شود. هرپس سیمپلکس با ویروس هایی که باعث عفونت منونوکلئوز و آبله مرغان می­شوند و ویروس وریسلا زوستر (Shingles) در ارتباط است.

هرپس سیمپلکس نوع 1:

تاولهای تب خال یا زخم­های سرد ناشی از عفونت با HSV نوع 1، نازک، شفاف، تاولهای پر از مایع هستند که اغلب در صورت رخ می­دهند. عفونت با نوع 1 به میزان کمتری در دستگاه تناسلی ایجاد می­شوند .

نوع یک 1 ممکن است به صورت یک زخم برروی پوست در آید. گاهی پرستاران، پزشکان، دندانپزشکان و سایر پرسنل مراکز درمانی دچار یک تب خال بعد از ورود HSV از طریق شکاف در پوست انگشتان این افراد می­شوند.

دو نوع آلودگی وجود دارد: نوع اولیه و راجعه.

اگر چه فقط 10% موارد افرادی که با ویروس آلوده شده­اند به سمت ایجاد زخم یا تاولهای تب خال پیش می­روند و عفونت ایجاد می­شود. زخم­های عفونت اولیه برای 10-7 روز باقی می­مانند و 20-2 روز بعد از تماس با یک شخص آلوده ظاهر می­شوند. تعداد تاولها از یک عدد تا یک دسته متفاوت است. قبل از ظاهر شدن تاولها، پوست ممکن است خارش­دار یا بسیار حساس شده باشد. تاولها ممکن است خودبخود یا در اثر یک آسیب جزئی پاره شوند و مایع درون تاولها به صورت ترشح و دلمه ظاهر می شود احتمالا پوسته­ها می­ریزند و یک پوست در حال بهبود قرمز درخشان باقی می­ماند. زخم­های عفونت اولیه بطور کامل بهبود می­یابند و به ندرت اسکار بر جا می­گذارند.

اگر چه ویروس عامل عفونت در بدن باقی می­ماند و به سلولهای عصبی مهاجرت می­کند و در فاز استراحت باقی می­ماند. بسیاری از افراد عود نخواهند داشت. ولی بعضی عود بیماری را در همان محل عفونت اولیه یا در یک محل نزدیک آن تجربه می کنند. عفونت راجعه خفیف­تر از عفونت اولیه است. آنها می­توانند در اثر فاکتورهای مختلفی مثل تب، در معرض آفتاب قرار گرفتن و یائسگی دوباره فعال و ظاهر شوند. اگر چه بیشتر موارد عود غیر قابل پیش بینی هستند و علت شناخته شده­ای ندارند.

 

هرپس سیمپلکس نوع 2:

 

در نتیجه عفونت با هرپس نوع 2، اغلب زخم­ها برروی باتوک­ها، آلت تناسلی مردانه، واژن یا سرویکس در حدود 2 تا 20 روز بعد از تماس با شخص آلوده ایجاد می­شوند. تماس جنسی شایعترین راه کسب  عفونت است. هم عفونت اولیه و هم عود آن می­تواند مشکلاتی ایجاد کند مثل راش­های کوچک یا خارش­دار، زخم­های دردناک، تب، درد عضلات و حس سوزش در حین ادرار کردن  هرپس سیمپلکس نوع 2 می تواند در مناطقی بجز ناحیه تناسلی رخ دهد اما غالبا پایین تر از کمر دیده می­شوند همانند نوع 1 محل­های درگیری و میزان عود حالات متفاوت دارد.

حمله اولیه می­تواند خفیف باشد بطوریکه شخص نمی­فهمد که او یک شخص آلوده است. بعد از حمله اولیه، ویروس به سمت سلولهای عصبی مهاجرت می­کند و در آنجا باقی می­ماند تا دوباره در اثر قاعدگی ، تب، تماس فیزیکی، استرس یا چیزهای دیگر مجددا ظاهر شود. درد یا افزایش حساسیت غیر معمول پوست ممکن است بین روز اول تا چند روز بعد از عفونت اولیه و یا عود عفونت ایجاد شودکه به آن علایم مقدماتی(prodrome)  گفته می­شود .

 

چگونه عفونت HSV تشخیص داده می شود؟

 

تظاهرات HSV اغلب آنچنان واضح هستند که نیاز به انجام تست تشخیصی برای عفونت HSV نیست. اگرچه، در صورت قطعی نبودن تشخیص که ممکن است در ناحیه تناسلی و یا سرویکس باشد، یک نمونه گرفته شود و برای آنالیز به آزمایشگاه فرستاده می شود. چندین تست آزمایشگاهی برای تشخیص وجود دارد که شامل دیدن تراشه ضایعات در زیر میکروسکوپ، کشت و تست آنتی بادی­های خون می باشد.

ممکن است بیش از یکی از این تست­ها برای تائید وجود هرپس نیاز باشد. هرپس ناحیه تناسلی می­تواند با بیماریهای دیگر مثل سیفلیس اشتباه شود. تعداد کمی از خانمهای مبتلا به هرپس ناحیه تناسلی نمی­دانند که این بیماری را دارند زیرا در ناحیه سرویکس رخ داده که حساس به درد نیست.

 

هرپس چگونه درمان می­شود؟

 

واکسنی وجود ندارد که از وقوع این بیماری جلوگیری کند. داروهای ضد ویروس خوراکی مثل آسیکلویر ، فامسیکلویر و والاسیکلویر برای عفونت شدید یا عود عفونت بکار روند. دوز کم این داروها برای کاهش تعداد حمله­های هرپس در افراد با عودهای مکرر ممکن است مفید باشد.

چگونگی جلوگیری از انتقال بیماری

بین 20000 تا 500000 فرد هرپس تناسلی را در طول یکسال می­گیرند. تعداد عفونت­های نوع 1 ممکن است چندین برابر بیشتر باشد. جلوگیری از این بیماری که مسری می باشد قبل و در هنگام وقوع مهم است. اگر سوزش ،خارش و یا افزایش حساسیت  در یک منطقه از بدن ایجاد شود ممکن است شما دچار عفونت هرپس شده باشید بنابراین این مناطق باید دور از تماس با دیگر افراد قرار بگیرد. شخص مبتلا به ضایعات دهانی  باید از بوسیدن و استفاده مشترک از فنجان یا رژلب خودداری کند. در یک شخص مبتلا به هرپس تناسلی خودداری از تماس جنسی شامل تماس دهانی، تناسلی در هنگام وجود علائم یا ضایعات فعال لازم است. کاندوم نیز ممکن است در جلوگیری از انتقال هرپس تناسلی به شریک جنسی مفید باشد.

 

سایر عوارض جدی هرپس سیمپلکس :

 

عفونت چشم: هرپس ممکن است چشم را نیز آلوده کند و منجر به وضعیتی به نام کراتیت هرپسی شود. در این حالت احساسی مشابه وجود جسم خارجی در چشم وجود دارد همچنین درد و حساسیت به نور و ترشح نیز وجود دارد. بدون درمان فوری ممکن است اسکار در چشم ایجاد شود. خوشبختانه داروهایی وجود دارد که بطور کامل در برطرف کردن عفونت و جلوگیری از اسکار شدید در قرینه موثر هستند. هر بیمار مشکوک به عفونت چشم بوسیله هرپس باید فورا بوسیله متخصص چشم پزشک معاینه شود.

عفونت در کودکان : یک خانم حامله که هرپس تناسلی دارند در هنگام زایمان ممکن است ویروس را به بچه منتقل کنند که از طریق کانال زایمان منتقل می­شود. اگر تولد در حین اولین حمله هرپس تناسلی اتفاق افتد ممکن است کودک دچار آسیب شدید شود. زنانی که می­دانند مبتلا به هرپس تناسلی هستند یا فکر می­کنند در زمان حاملگی این بیماری را ممکن است داشته باشند باید با پزشک­شان بگویند و در این صورت کودک می­تواند محافظت شود. یک خانم حامله باید از تماس جنسی با شریک جنسی که هرپس تناسلی فعال دارد خودداری کند(خصوصادراواخرحاملگی). همچنین نوزادان می­توانند در اثر تماس با ویروس از ضایعات غیر تناسلی نیز آلوده شوند. اگر مادر یا افرادی که در بخش پرستاری کار می­کنند دارای تاولهای فعال روی لب­ها یا دست ها باشند بچه ها می توانند آلوده شوند. اعضاء خانواده و دوستان آلوده نباید به نوزاد دست بزنند. خانمی که هرپس غیر فعال(تناسلی و غیر تناسلی) دارد نیاز به کار احتیاطی خاصی در زمان زایمان ندارد. هنگامیکه عفونت مادر فعال نیست نوزاد در معرض خطرنمی باشد.

 

هرپس سیمپلکس و بیماری جدی:

 

هرپس می­تواند برای کسانی که سرطان دارند ویا اشخاصی که یک عضو پیوندی دارند و یا سایر بیماریهای شدید را دارندتهدیدکنندهحیاتباشد زیرا ایمنی آنها نسبت به عفونت کاهش یافته است.

 

 

نظر شما :
captcha