۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۹ دي
تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۸ بهمن    تعداد بازدید : 1081

سرطانهای پوست

سرطانهای پوست

سرطان پوست از شایعترین کانسرها است.اجتناب از آفتاب بهترین روش پیشگیری از کانسر پوست هست. تماس بیش از حد با نور خورشید علت اصلی سرطان پوست است. بخصوص وقتی که آفتاب سوختگی و تاول ایجاد شود سایر فاکتورهای کم اهمیت تر شامل تماس مکرر با اشعه X پزشکی و صنعتی، اسکار بیماریها یا سوختگی­ها، تماسهای شغلی با ترکیباتی از قبیل زغال سنگ و آرسنیک و سابقه فامیلی. افراد با پوست روشن که به سادگی دچار آفتاب سوختگی میشوند. بخصوص در معرض خطر سرطان پوست هستند. پیشگیری به معنای حفاظت از پوست در مقابل علتهای شناخته شده سرطان پوست می­باشد و چون اشعه ماوراء بنفش عامل اصلی است موثرترین شیوه پیشگیری پرهیز از آفتاب می­باشد.

- بین ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر که اشعه ماوراء بنفش بیشترین شدت را دارد محل سایه­ای را جستجو کنیدبخصوص وقتی که سایه شما کوتاهتر از قدتان هست.

- لباس رنگ روشن و محکم بافته شده بپوشید و از پوشش­های محافظ و کلاههای آفتابگیر( کلاههایی که 3 سانتی متر لبه دارند) استفاده کنید.

- یک ضد آفتاب با  SPF ( فاکتورمحافظکنندهدرمقابلنورخورشید) حداقل15 به کار ببرید.

توضیح: با ضد آفتاب SPF 15 یک فرد با پوست روشن که در عرض 20 دقیقه دچار آفتاب سوختگی می­شود می­تواند پانزده برابر بیست دقیقه را بدون سوختگی تحمل کند( 300 دقیقه).

 اما استفاده از ضد آفتاب نباید باعث گذراندن ساعات اضافی در نور آفتاب باشد زیرا اشعه های خورشید از قبیل UVA یا مادون قرمز که می­توانند باعث پیری و آسیب سیستم ایمنی پوست شوند از محافظ عبور می­کنند. استفاده ازضدآفتاب در مقابل نور خورشید را از دوران کودکی آغاز کنید زیرا تخمین زده میشود که 80% تماس با نور آفتاب قبل از 18 سالگی اتفاق می افتد بچه­های زیر 6 ماه نباید  به مدت طولانی در معرض نور آفتاب قرار بگیرند. اگر چنین است باید محافظت از نور آفتاب بکار برده شود .

استفاده از ضد آفتاب بایستی همیشه قسمتی از برنامه اجتناب از آفتاب باشد و نباید خود بهانه­ای برای افزایش تماس با نور خورشید شود.

- تشخیص زود هنگام مطمئن­ترین راه درمان است.

طبق یک برنامه منظم، قسمتهای مختلف بدنتان را از نظر هر گونه تغییر پوستی بررسی کنید اگر هر گونه  خال، زخم یا تغییر رنگ پوستی بطور ناگهانی ظاهر شود یا شروع به تغییرکند با درماتولوژیست مشاوره کنید.

 

اکتینیک کراتوز(ضایعات پیش سرطانی):

نقاط پوسته پوسته کوچکی هستند که بطور شایع روی صورت دیده می­شوند.همچنین ممکن است در قسمت تحتانی بازو و پشت دستها در افراد با پوست روشن که در معرض نور آفتاب قرار می­گیرندنیز دیده شوند. در صورت عدم درمان تعدادی از آنها میتوانند به کانسر پوست تبدیل شوند که به درمان وسیعتر نیاز دارند.

اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود می­تواند با کرایو برداشته شود (Freeze). یا به وسیله کاربرد یک کرم یا لوسیون به صورت شیمی­درمانی ، سایش پوست توسط لیزر،  و یا سایر روش های جراحی درمان شوند.

 مصرف منظم ضدآفتاب  به جلوگیری از تشکیل اکتینیک کراتوز کمک می­کند .

سرطانهای پوست به سه فرم وجود دارند.

کارسینوم بازال سل :

 معمولا بصورت یک برآمدگی گوشتی یا  بصورت یک ندول کوچک اغلب روی سر، گردن و دستها ظاهر می­شود. گاهی اوقات این سرطانها ممکن است روی تنه بصورت ضایعات مسطح قرمز رنگ ظاهر شوند.

کارسینوم بازال سل در میان افراد با پوست روشن، شایعترین کانسر پوست می­باشد. افراد مبتلا به این کانسر  اغلب چشم­ها، مو و پوست روشن دارند که به آسانی برنزه نمی­شوند این تومورها اکثرا رشد آهسته داشته و ماهها تا سالها طول می­کشد تا قطر آن به 5/1 سانتیمتر برسد.

در صورت عدم درمان ممکن است  شروع به خونریزی کند و کراست یا دلمه تشکیل شود و دوباره این سیکل تکرار شود. اگر چه این نوع کانسر بندرت متاستاز میدهداما انتشار آن به زیر پوست و استخوان می تواند منجر به آسیب­های قابل ملاحظه موضعی شود.

کارسینوم سلول اسکواموس :

این کانسر ممکن است به صورت یک برآمدگی یا ضایعات قرمز رنگ پوسته­پوسته ظاهر شود . این تومور دومین کانسر پوستی شایع  در افراد با پوست روشن می­باشد. بصورت تیپیک روی لبه یا حاشیه گوش، صورت، لبها و دهان یافت میشود. این کانسر در افراد با پوست تیره بندرت دیده میشود.

این کانسر میتواند بصورت توده­های بزرگ دربیاید و بر خلاف کارسینوم بازال سل میتواند متاستاز بدهد.

 اگر زود تشخیص داده شده و بصورت مناسب درمان شود پاسخ درمانی به وسیله جراحی  برای هردو کانسر بازال سل واسکواموس سل حدود95  درصد هست.

ملانوم :

 این کانسر کشنده­ترین نوع کانسر پوست می­باشد. که میتواند روی پوست گسترش یابد . توجه به این مسئله اهمیت داشته و به منظور کاهش مرگ و میر بایستی بیماران هر چه زودتر درصدد درمان برآیند. بازال سل واسکواموس سل و ملانوم تقریبا همیشه درمان پذیرند به شرطی که در مراحل اولیه کشف شوند.

منشا  ملانوما از ملانوسیت­ها می باشد. سلولهای پوستی که پیگمان تیره محافظت کننده را که ملانین نامیده میشود تولید می­کنند ملانین پوست را خرمایی کرده و بعنوان محافظ نسبی در مقابل نور خورشید عمل می­کند.  ملانوما همچنین میتواند قرمز یا سفید باشد. تمایل به انتشار داشته و درمان آن الزامی است.

ملانوما ممکن است بصورت ناگهانی و بدون آگاهی قبلی ظاهر شود. و یا روی یک خال یا سایر نقاط تیره پوست ایجاد شود. دانستن موقعیت و ظاهر خالهای روی بدن اهمیت دارد و به هر نوع تغییری بایستی توجه شود مهمترین گامی که شما می­توانید بردارید این است که هر نوع تغییر در خال توسط درماتولوژیست  معاینه شود.

بنابراین هر نوع ملانوم در مراحل قابل درمان میتواند برداشته شود.

ABCD ملانوما :

A     →        Asymetry:نامتقارن بودن ضایعه

B     →        Border irregularity :کناره نامنظم و لبه های ناهموارو شکافدار

C     →       Color change :رنگ غیر یکنواخت یا لکه لکه

D  اندازه بیش از 6 میلی متر       →   

هر گونه رشد خال بایستی نگران کننده باشد.

پیشگیری از ملانوما و دیگر سرطانهای پوست بهترین سلاح در مقابل این بیماریها میباشد اما اگر ملانوما پیشرفت کند تقریبا همیشه قابل درمان هست به شرطی که در مراحل اولیه برداشته شود.

معاینه پوست توسط خود فرد به صورت دوره­ای به منظور کمک به کشف زودرس هر گونه ضایعه جدید یا پیشرفت ضایعه بایستی تمرین شود .

روش زیر یکی از راههای خودآزمایی می­باشد که فرد را مطمئن می­کند که هیچ منطقه­ای از بدن فراموش نشده است. برای معاینه شما به  یک آینه بلند و آینه دستی و یک اتاق روشن نیاز خواهید داشت.

1-      جلو و پشت، سمت راست و سمت چپ بدن خود را در حالیکه بازوها را بالا برده­اید در آینه ببینید .

2-      آرنج را خم کرده و به دقت ساعد، پشت قسمت فوقانی بازوها و کف دستها را بررسی کنید .

3-      سپس به پشت، اندام تحتانی و پاها، سطوح بین انگشتی و کف پا نگاه کنید

4-      پشت گردن و ناحیه پشت سر را با آینه دستی و بلند کردن موهای این قسمت بررسی کنید

5-      در نهایت، پشت و ناحیه باسن را با آینه دستی بررسی نمایید

تماس بیش از حد با نور آفتاب به خصوص آفتاب سوختگی مهمترین و شایعترین علت ملانوما است به خصوص در میان افراد با پوست روشن وراثت نیز در افزایش شانس پیشرفت ملانوما نقش مهمی دارد بخصوص اگر سابقه ملانوما در فامیل وجود داشته باشد .

خالهای آتیپیک ( دیسپلاستیک)که ممکن است زمینه فامیلی داشته باشد و تعداد زیاد خالها می­توانند فاکتور خطربرای بروز  ملانوما باشد.

ملانوما در افراد با پوست قهوه­ای تیره یا سیاه نیز می­تواند ایجاد شود بخصوص در کف دستها، کف پاها، زیر ناخنها یا در دهان.

علائم اخطار دهنده ملانوما شامل :

تغییرات در سطح خالها به صورت پوسته­پوسته شدن ،ترشح ،خونریزی و یا برآمدگی جدید. گسترش رنگدانه از لبه ضایعه به  پوست احاطه کننده اطراف و تغییر در حس شامل خارش، تندرنس یا درد

چگونه کانسر پوست درمان می­شود :

اگر یک بیوپسی پوست کانسر پوست را آشکار نماید متخصص پوست یکی از روش های جراحی را برای درمان کانسر بسته به نیازهای فرد بیمار در نظر می­گیرد .

تشخیص سریع و برداشت کانسر بهترین روش درمان می باشد. متخصصین پوست معاینه دوره ای پوست توسط خود فرد را بعنوان یک روش مفید برای کشف کانسرهای پوست در مراحل اولیه توصیه می­کند.

با پوست خود، شکل خالها و کک و مک ها آشنا شوید و هر گونه تغییر در تعداد، اندازه، شکل و رنگ مناطق پیگمانته(تیره) را به متخصص پوست اطلاع بدهید.


 

 

نظر شما :
captcha